libuser - en to sv translation catalogue (302 entries)

en: %s did not have a gid number.
sv: %s hade inte något gid-nummer.

en: %s does not exist
sv: %s finns inte

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
sv: %s är inte auktoriserad att ändra fingerinformationen för %s

en: %s value `%s': `:' not allowed
sv: %s värde "%s": ":" är inte tillåtet

en: Account Expires:	%s
sv: Kontot går ut:	%s

en: Account creation failed: %s.
sv: Kontoskapandet misslyckades: %s.

en: Account is locked.
sv: Kontot är låst.

en: Account is not locked.
sv: Kontot är inte låst.

en: Authentication failed for %s.
sv: Autentisering misslyckades för %s.

en: Both -L and -U specified.
sv: Både -L och -U angivna.

en: Can't set default context for /etc/passwd
sv: Det går inte att sätta standardkontext för /etc/passwd

en: Changing finger information for %s.
sv: Ändrar fingerinformation för %s.

en: Changing password for %s.
sv: Ändrar lösenord för %s.

en: Changing shell for %s.
sv: Ändrar skal för %s.

en: Copying user structure:
sv: Kopierar användarstruktur:

en: Cyrus SASL error creating user: %s
sv: Cyrus SASL-fel när användare skapades: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
sv: Cyrus SASL-fel när anvädare togs bort: %s

en: DAYS
sv: DAGAR

en: Default user attribute names:
sv: Standardvärde för användares attributnamn:

en: Default user object classes:
sv: Standardvärde för användares objektklasser:

en: E-Mail Address
sv: Epostadress

en: Entry not found.
sv: Ingen post funnen.

en: Error changing mode of `%s': %s
sv: Fel vid ändring av rättigheter på ”%s”: %s

en: Error changing owner of `%s': %s
sv: Fel när ägaren till "%s" ändrades: %s

en: Error creating %s: %s.
sv: Fel när %s skapades: %s.

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
sv: Fel när konto för "%s" skapades: felaktigt formaterad rad.

en: Error creating group `%s': %s
sv: Fel när grupp "%s" skapades: %s

en: Error creating group for `%s' with GID %jd: %s
sv: Fel när grupp för "%s" skapades med GID %jd: %s

en: Error creating home directory for %s: %s
sv: Fel när hemkatalog för %s skapades: %s

en: Error creating mail spool for %s: %s
sv: Fel när brevlåda för %s skapades: %s

en: Error creating mail spool: %s
sv: Fel när brevlåda skapades: %s

en: Error creating user account for %s: %s
sv: Fel när användarkonto för %s skapades: %s

en: Error initializing %s: %s
sv: Fel när %s initierades: %s

en: Error initializing %s: %s.
sv: Fel vid initiering av %s: %s.

en: Error initializing PAM.
sv: Fel vid initialisering av PAM.

en: Error looking up %s: %s
sv: Fel när %s slogs upp: %s

en: Error moving %s to %s: %s.
sv: Fel när %s flyttades till %s: %s.

en: Error opening `%s': %s.
sv: Fel när "%s" öppnades: %s.

en: Error parsing arguments: %s.
sv: Fel vid tolkning av argument: %s.

en: Error reading `%s': %s
sv: Fel när "%s" lästes: %s

en: Error reading from file descriptor %d.
sv: Fel vid läsning från filbeskrivare %d.

en: Error removing mail spool: %s
sv: Fel när brevlåda togs bort: %s

en: Error setting initial password for %s: %s
sv: Fel när initialt lösenord för %s sattes: %s

en: Error setting password for group %s: %s.
sv: Fel när lösenord för grupp %s sattes: %s.

en: Error setting password for user %s: %s.
sv: Fel när lösenord för användare %s sattes: %s.

en: Error writing `%s': %s
sv: Fel när "%s" skrevs: %s

en: Failed to drop privileges.
sv: Det gick inte att släppa rättigheter.

en: Failed to modify aging information for %s: %s
sv: Det gick inte att ändra åldringsinformationen för %s: %s

en: Failed to set password for group %s: %s
sv: Det gick inte att sätta lösenord för grupp %s: %s

en: Failed to set password for user %s: %s.
sv: Det gick inte att sätta lösenord för anvädare %s: %s.

en: Finger information changed.
sv: Fingerinformationen ändrades.

en: Finger information not changed:  input error.
sv: Fingerinformationen ändrades inte:  inmatningsfel.

en: Finger information not changed: %s.
sv: Fingerinformationen ändrades inte: %s.

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: GECOS information
sv: GECOS-information

en: GECOS information for new user
sv: GECOS-information för ny användare

en: Getting default user attributes:
sv: Hämtar standardvärden för användarattribut:

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Group %jd does not exist
sv: Grupp %jd finns inte

en: Group %s could not be deleted: %s
sv: Grupp %s gick inte att ta bort: %s

en: Group %s could not be deleted: %s.
sv: Grupp %s gick inte att ta bort: %s.

en: Group %s could not be locked: %s
sv: Grupp %s gick inte att låsa: %s

en: Group %s could not be modified: %s
sv: Grupp %s gick inte att ändra: %s

en: Group %s could not be modified: %s.
sv: Det gick inte att modifiera grupp %s: %s.

en: Group %s could not be unlocked: %s
sv: Grupp %s gick inte att låsa upp: %s

en: Group %s does not exist.
sv: Grupp %s finns inte.

en: Group creation failed: %s
sv: Det gick inte att skapa grupp: %s

en: Group with GID %jd did not have a group name.
sv: Grupp med GID %jd hade inget gruppnamn.

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Inactive:	%ld
sv: Inaktiv:	%ld

en: Inactive:	Never
sv: Inaktiv:»Aldrig

en: Internal PAM error `%s'.
sv: Internt PAM-fel "%s".

en: Internal error.
sv: Internt fel.

en: Invalid ID %s
sv: Ogiltigt ID %s

en: Invalid default value of field %s: %s
sv: Ogiltigt standardvärd för fält %s: %s

en: Invalid group ID %s
sv: Ogiltig grupp-id %s

en: Invalid user ID %s
sv: Ogiltigt användar-id %s

en: Kerberos Admin Principal
sv: Kerberos administrativ principal

en: Kerberos Password for Admin Principal
sv: Kerberoslösenord för administrativ principal

en: Kerberos Realm
sv: Kerberosrike

en: LDAP Bind DN
sv: LDAP bindnings-DN

en: LDAP Bind Password
sv: LDAP bindningslösenord

en: LDAP SASL Authorization User
sv: LDAP SASL-auktoriseringsanvändare

en: LDAP SASL User
sv: LDAP SASL-användare

en: LDAP Search Base DN
sv: LDAP sökningsbas-DN

en: LDAP Server Name
sv: LDAP-servernamn

en: Last Change:	%s
sv: Senaste ändring:	%s

en: Maximum:	None
sv: Maximum:»Inget

en: Must change password on next login
sv: Måste ändra lösenord vid nästa inloggning

en: NAME
sv: NAMN

en: Never
sv: Aldrig

en: New Shell
sv: Nytt skal

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password (confirm)
sv: Nytt lösenord (bekräfta)

en: No group name specified, no name for gid %d.
sv: Inget gruppnamn angivet, inget namn för gid %d.

en: No group name specified, using %s.
sv: Inget gruppnamn angivet, använder %s.

en: No group name specified.
sv: Inget gruppnamn angivet.

en: No group with GID %jd exists, not removing.
sv: Det finns ingen grupp med GID %jd, tar inte bort.

en: No new home directory for %s.
sv: Ingen ny hemkatalog för %s.

en: No old home directory for %s.
sv: Ingen gammal hemkatalog för %s.

en: No user name specified, no name for uid %d.
sv: Inget användarnamn angivet, inget namn för uid %d.

en: No user name specified, using %s.
sv: Inget användarnamn angivet, använder %s.

en: No user name specified.
sv: Inget användarnamn angivet.

en: Office
sv: Kontor

en: Office Phone
sv: Arbetstelefon

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Password Expires:	%s
sv: Lösenordet går ut:	%s

en: Password Inactive:	%s
sv: Lösenordet inaktivt:	%s

en: Password change canceled.
sv: Lösenordsändringen avbruten.

en: Password changed.
sv: Lösenordet ändrat.

en: Passwords do not match, try again.
sv: Lösenorden stämmer inte överens, försök igen.

en: Prompts failed.
sv: Frågor misslyckades.

en: Prompts succeeded.
sv: Frågor lyckades.

en: Refusing to create account with UID 0.
sv: Vägrar att skapa konto med UID 0.

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' by default
sv: Vägrar att använda farlig hemkatalog "%s" som standard

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' for %s by default
sv: Vägrar att använda farlig hemkatalog "%s" för %s som standard

en: STRING
sv: STRÄNG

en: Searching for group named %s.
sv: Söker efter grupp med namnet %s.

en: Searching for group with ID %jd.
sv: Söker efter grupp med ID %jd.

en: Searching for user named %s.
sv: Söker efter användare med namnet %s.

en: Searching for user with ID %jd.
sv: Söker efter användare med ID %jd.

en: Shell changed.
sv: Skal ändrat.

en: Shell not changed: %s
sv: Skal inte ändrat: %s

en: Surname
sv: Efternamn

en: Unknown user authenticated.
sv: Okänd användare autentiserad.

en: Unknown user context
sv: Okänd användarkontext

en: User %s could not be deleted: %s.
sv: Användare %s gick inte att ta bort: %s.

en: User %s could not be locked: %s.
sv: Det gick inte att låsa användare %s: %s.

en: User %s could not be modified: %s.
sv: Det gick inte att modifiera användare %s: %s.

en: User %s could not be unlocked: %s.
sv: Det gick inte att låsa upp användare %s: %s.

en: User %s does not exist.
sv: Användare %s finns inte.

en: User mismatch.
sv: Användare stämmer inte.

en: Warning:	%ld
sv: Varning:	%ld

en: Warning: Group with ID %jd does not exist.
sv: Varning: Grupp med ID %jd finns inte.

en: [OPTION...]
sv: [FLAGGA...]

en: [OPTION...] [user]
sv: [FLAGGA...] [användare]

en: [OPTION...] group
sv: [FLAGGA...] grupp

en: [OPTION...] user
sv: [FLAGGA...] användare

en: `:' not allowed in encrypted password
sv: ":" är inte tillåtet i krypterade lösenord

en: access denied
sv: åtkomst nekas

en: backup file `%s' exists and is not a regular file
sv: säkerhetskopieringsfil "%s" finns och är inte en normal fil

en: backup file size mismatch
sv: storleken på säkerhetskopieringsfilen stämmer inte

en: bad user/group id
sv: felaktigt användar-/grupp-id

en: bad user/group name
sv: felaktigt användar-/gruppnamn

en: change group to have given name
sv: ändra gruppen till att ha det angivna namnet

en: change login name for user
sv: ändra inloggningsnamn för användare

en: common name for new user
sv: vanliga namnet för den nya användaren

en: configuration file `%s' is too large
sv: konfigurationsfil "%s" är för stor

en: could not bind to LDAP server
sv: det gick inte att binda till en LDAP-server

en: could not bind to LDAP server, first attempt as `%s': %s
sv: det gick inte att binda till en LDAP-server, första försöket som "%s": %s

en: could not negotiate TLS with LDAP server
sv: det gick inte att förhandla fram TLS med LDAP-servern

en: could not open configuration file `%s': %s
sv: det gick inte att öppna konfigurationsfil "%s": %s

en: could not read configuration file `%s': %s
sv: det gick inte att läsa konfigurationsfil "%s": %s

en: could not set LDAP protocol to version %d
sv: det gick inte att sätta LDAP-protokoll till version %d

en: could not stat configuration file `%s': %s
sv: det gick inte att ta status på konfigurationsfil "%s": %s

en: couldn't determine security context for `%s': %s
sv: det gick inte att avgöra säkerhetskontext för "%s": %s

en: couldn't get default security context: %s
sv: det gick inte att få standardsäkerhetskontext: %s

en: couldn't get security context of `%s': %s
sv: det gick inte att få säkerhetskontext för "%s": %s

en: couldn't open `%s': %s
sv: det gick inte att öppna "%s": %s

en: couldn't read from `%s': %s
sv: det gick inte att läsa från "%s": %s

en: couldn't set default security context to `%s': %s
sv: det gick inte att sätta standardsäkerhetskontext till "%s": %s

en: couldn't stat `%s': %s
sv: det gick inte att ta status på "%s": %s

en: couldn't write to `%s': %s
sv: det gick inte att skriva till "%s": %s

en: create a system group
sv: skapa en systemgrupp

en: create a system user
sv: skapa systemanvändare

en: data not found in file
sv: data finns inte i filen

en: date of last password change in days since 1/1/70
sv: datum för senaste lösenordsändringen i dagar sedan 1/1/70

en: days before expiration to begin warning user
sv: dagar innan upphörande som användaren skall börja varnas

en: directory with files for the new user
sv: katalog med filer för den nya användaren

en: don't create group with same name as user
sv: skapa inte grupp med amma namn som användare

en: don't create home directories
sv: skapa inte hemkataloger

en: don't create home directory for user
sv: skapa inte hemkatalog för användare

en: don't create mail spools
sv: skapa inte brevlådor

en: don't remove the user's private group, if the user has one
sv: ta inte bort användarens prvata grupp, om användaren har en

en: entity has no %s attribute
sv: entiteten har inget %s-attribut

en: entity has no %s or %s attributes
sv: entiteten har inga %s- eller %s-attribut

en: entity object has no %s attribute
sv: entitetsobjektet har inget %s-attribut

en: entity structure has no %s or %s attributes
sv: entitetsstruktur har inga %s- eller %s-attribut

en: entity was created with no %s or %s attributes
sv: entiteten skapades utan %s- eller %s-attribut

en: entry already present in file
sv: posten finns redan i filen

en: entry with conflicting name already present in file
sv: en post med motstridigt namn finns redan i filen

en: error connecting to the kadm5 server for service `%s' in realm `%s': %s
sv: fel vid anslutning till kadm5-servern för tjänst "%s" i rike "%s": %s

en: error creating `%s': %s
sv: fel när "%s" skapades: %s

en: error creating a LDAP directory entry: %s
sv: fel när en LDAP-katalogpost skapades: %s

en: error creating home directory for user
sv: fel när hemkatalogen skapades för användaren

en: error encrypting password
sv: fel när lösenordet krypterades

en: error initializing Cyrus SASL: %s
sv: fel när Cyrus SASL initierades: %s

en: error initializing kerberos library
sv: fel när kerberosbibliteket initierades

en: error initializing ldap library
sv: fel när ldap-bibliotek initierades

en: error loading module
sv: fel när modulen lästes in

en: error locking file
sv: fel när filen låstes

en: error locking file: %s
sv: fel när filen låstes: %s

en: error manipulating terminal attributes
sv: fel vid hantering av terminalattribut

en: error modifying LDAP directory entry: %s
sv: fel när en LDAP-katalogpost ändrades: %s

en: error moving home directory for user
sv: fel när hemkatalogen flyttades för användaren

en: error opening file
sv: fel när filen öppnades

en: error parsing user name `%s' for kerberos
sv: fel när användarnamnet "%s" tolkades för kerberos

en: error reading file
sv: fel när filen lästes

en: error reading from terminal
sv: fel vid läsning från terminalen

en: error reading information for `%s' from kerberos
sv: fel när information lästes för "%s" från kerberos

en: error reading terminal attributes
sv: fel när terminalattribut lästes

en: error removing LDAP directory entry: %s
sv: fel när LDAP-katalogpost togs bort: %s

en: error removing home directory for user
sv: fel när hemkatalogen togs bort för användaren

en: error renaming LDAP directory entry: %s
sv: fel när namnet byttes på en LDAP-katalogpost: %s

en: error resolving symbol in module
sv: fel när symbolen slogs upp i modulen

en: error setting password for `%s'
sv: fel när lösenord sattes för "%s"

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
sv: fel när lösenordet sattes i LDAP-katalogen för %s: %s

en: error setting terminal attributes
sv: fel när terminalattribut sattes

en: error statting file
sv: fel när status togs på filen

en: error writing to file
sv: fel när filen skrevs

en: file with user information records
sv: fil med poster med användarinformation

en: generic error
sv: allmänt fel

en: gid for new group
sv: gid för ny grupp

en: given name for new user
sv: tilltalsnamn för ny användare

en: group %jd has no name
sv: grupp %jd har inget namn

en: group %s has no GID
sv: grupp %s har ingen GID

en: group %s not found
sv: gruppen %s finns inte

en: group for new user
sv: grupp för ny användare

en: group has neither a name nor a GID
sv: gruppen har varken ett namn eller en GID

en: home directory
sv: hemkatalog

en: home directory for new user
sv: hemkatalog för ny användare

en: home telephone number for new user
sv: hemtelefonnummer för ny användare

en: internal initialization error
sv: internt initieringsfel

en: invalid ID
sv: ogiltigt id

en: invalid attribute value
sv: ogiltigt attributvärde

en: invalid module combination
sv: ogiltig modulkombination

en: invalid number
sv: ogiltigt tal

en: library/module version mismatch
sv: biblioteks-/modulversion som inte stämmer överens

en: list aging parameters for the user
sv: lista åldringsparametrar för användaren

en: list members of a named group instead of the group memberships for the named user
sv: lista medelmmar av en namngiven grupp istället för gruppmedlemskapen för den namngivna användaren

en: list of administrators to add
sv: lista med administratörer att lägga till

en: list of administrators to remove
sv: lista med administratörer att ta bort

en: list of group members to add
sv: lista med gruppmedlemmar att lägga till

en: list of group members to remove
sv: lista med gruppmedlemmar att ta bort

en: lock account
sv: lås konto

en: lock group
sv: lås grupp

en: maximum days between password changes
sv: maximalt antal dagar mellan lösenordsändringar

en: minimum days between password changes
sv: minsta antal dagar mellan lösenordsändringar

en: module `%s' does not define `%s'
sv: modul "%s" definierar inte "%s"

en: module disabled by configuration
sv: modulen avaktiverad av konfigurationen

en: module version mismatch in `%s'
sv: modulversion stämmer inte i "%s"

en: move home directory contents
sv: flytta innehåll i hemkatalog

en: name contains control characters
sv: namnet innehåller kontrolltecken

en: name contains invalid char `%c'
sv: namnet innehåller ogiltigt tecken "%c"

en: name contains non-ASCII characters
sv: namnet innehåller tecken som inte är ASCII

en: name contains whitespace
sv: namnet innehåller blanktecken

en: name is not set
sv: inget namn satt

en: name is too long (%zu > %d)
sv: namnet är för långt (%zu > %d)

en: name is too short
sv: namnet är för kort

en: name starts with a hyphen
sv: namnet startar med ett bindestreck

en: new crypted password
sv: nytt krypterat lösenord

en: new plain password
sv: nytt lösenord i klartext

en: no `%s' attribute found
sv: det finns inget "%s"-attribut

en: no initialization function %s in `%s'
sv: ingen initieringsfunktion %s i "%s"

en: no shadow file present -- disabling
sv: det finns ingen skuggfil -- avaktiverar

en: no such object in LDAP directory
sv: inget sådant objekt i LDAP-katalogen

en: not enough privileges
sv: inte tillräckliga rättigheter

en: not executing with superuser privileges
sv: kör inte med superanvändarrättigheter

en: number of days after password expiration date when account is considered inactive
sv: antal dagar efter lösenordet gått ut som kontot anses inaktivt

en: object had no %s attribute
sv: objektet hade inget %s-attribut

en: object has no %s attribute
sv: objektet har inget %s-attribut

en: only list membership information by name, and not UID/GID
sv: lista bara medelmskapsinformation med namn, och inte UID/GID

en: password expiration date in days since 1/1/70
sv: utgångsdatum för lösenord i dagar sedan 1/1/70

en: plaintext password for the user
sv: lösenord i klartext för användaren

en: plaintext password for use with group
sv: lösenord i klartext att användas med gruppen

en: pre-hashed password for the user
sv: för-hashat lösenord för användaren

en: pre-hashed password for use with group
sv: för-hashat lösenord att användas med gruppen

en: prompt for all information
sv: fråga efter all information

en: read new crypted password from given descriptor
sv: läs ett nytt krypterat lösenord från den angivna deskriptorn

en: read new plain password from given descriptor
sv: läs ett nytt lösenord i klartext från den angivna deskriptorn

en: remove the user's home directory
sv: ta bort användarens hemkatalog

en: room number for new user
sv: rumsnummer för ny användare

en: set GID for group
sv: sätt GID för grupp

en: set UID for user
sv: ange UID för användare

en: set common name for user
sv: sätt det vanliga namnet för användaren

en: set given name for user
sv: ange tilltalsnamn för användare

en: set group password instead of user password
sv: ange grupplösenord istället fr användarlösenord

en: set home telephone number for user
sv: ange hemtelefonnummer för användare

en: set primary GID for user
sv: ange primärt GID för användare

en: set room number for user
sv: ange rumsnummer för användare

en: set shell for user
sv: ange skal för användare

en: set surname for user
sv: ange efternamn för användare

en: set telephone number for user
sv: ange telefonnummer för användare

en: shell for new user
sv: skal för ny användare

en: success
sv: gick bra

en: surname for new user
sv: efternamn för ny användare

en: telephone number for new user
sv: telefonnummer för ny användare

en: the `%s' and `%s' modules can not be combined
sv: modulerna ”%s” och ”%s” kan inte kombineras

en: uid for new user
sv: uid för ny användare

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unlock account
sv: lås upp konto

en: unlock group
sv: lås upp grupp

en: unlocking would make the password field empty
sv: att låsa upp skulle göra lösenordsfältet tomt

en: unsupported password encryption scheme
sv: ej stödd krypteringsmetod för lösenord

en: user %jd has no name
sv: användare %jd har inget namn

en: user %s has no UID
sv: användare %s har ingen UID

en: user %s not found
sv: användaren %s finns inte

en: user has neither a name nor an UID
sv: användaren har varken ett namn eller en UID

en: user object had no %s attribute
sv: användarobjektet hade inget %s-attribut

en: user object was created with no `%s'
sv: användarobjektet var skapat utan "%s"

en: user/group id in use
sv: användar-/grupp-id som används

en: user/group name in use
sv: användar-/gruppnamn som används
