GNU textutils 2.0.20 - en to nb translation catalogue (134 entries)

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
nb: 
    Forvalgt er -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC er
    to skilletegn for å skille logiske sider, et manglende andretegn
    impliserer «:». Bruk \\ for \. STIL er en av:

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
nb: 
    Les standard inn hvis FIL er -.  Hvert MØNSTER må være:

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
nb: 
    SETT er spesifisert med strenger av tegn.  De fleste tegnene står for seg
    selv.  Følgende sekvenser tolkes spesielt:
    
      \NNN            tegn med oktalverdi NNN (1 til 3 oktale siffer)
      \\              backslash
      \a              beep
      \b              backspace
      \f              sideskift (FF)
      \n              linjeskift (LF)
      \r              vognretur (CR)
      \t              horisontal tabulator

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nb: 
    Når ingen FIL eller når FIL er -, les fra standard inn.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nb: 
    Skriv en entydig representasjon, oktale bytes forvalgt, av FIL
    til standard ut. Dersom ingen FIL er spesifisert, eller FIL er -,
    leses det fra standard inn.

en:       --help     display this help and exit
nb:       --help     vis denne hjelpteksten og avslutt

en:       --version  output version information and exit
nb:       --version  vis programversjon og avslutt

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
nb:   -D, --date-format=FORMAT
                        bruk FORMAT for topptekst-dato
      -e[TEGN[BREDDE]], --expand-tabs[=TEGN[BREDDE]]
                        ekspander inn-TEGN (TAB) til tabulator-BREDDE (8)
      -F, -f, --form-feed
                        bruk sideskift isteden for linjeskift for å separere
                        sider. (ved en 3-linjers topptekst med -F eller en
                        5-linjers topptekst og bunntekst uten -F)

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
nb:   -W, --word-regexp=REGEXP       bruk REGEXP for å treffe hvert nøkkelord
      -b, --break-file=FIL           tegn for orddeling i denne FILen
      -f, --ignore-case              gjør om små bokstaver til store for sortering
      -g, --gap-size=TALL            størrelse på mellomrom mellom spalter i utfelt
      -i, --ignore-file=FIL          les liste over ord som skal ignoreres fra FIL
      -o, --only-file=FIL            les liste over ord som *ikke* skal ignoreres
                                     fra FIL

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
nb:   -a, --across      skriv kolonner på tvers isteden for nedover, brukes sammen
                        med -KOLONNE
      -c, --show-control-chars
                        bruk hatt-notasjon (^G) og oktal backslah-notasjon
      -d, --double-space
                        bruk dobbel linjeavstand

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
nb:   -b, --body-numbering=STIL       bruk STIL for nummerering
      -d, --section-delimiter=CC      bruk CC for å skille logiske sider
      -f, --footer-numbering=STIL     bruk STIL for å nummerere bunntekst

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
nb:   -b, --bytes         tell bytes istedet for kolonner
      -s, --spaces        brekk om ved mellomrom
      -w, --width=BREDDE  bruk BREDDE kolonner istedet for 80

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
nb:   -d, --delimiters=LISTE  bruk tegn fra LISTE istedet for tabulatorer
      -s, --serial            ta en fil om gangen i steder for i parallell

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
nb:   -n, --digits=SIFFER        bruk spesifisert antall siffer isteden for 2
      -s, --quiet, --silent      ikke skriv ut utfil-størrelser
      -z, --elide-empty-files    fjern tomme ut-filer

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
nb:   -q, --quiet, --silent    ikke skriv ut filnavnene først
      -v, --verbose            skriv alltid filnavnene først

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
nb:   -r, --references               første felt av hver linje er en referanse
      -t, --typeset-mode               - ikke implementert -
      -w, --width=BREDDE             utskriftbredde for spalter, eksklusive
                                     referanser

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
nb:   -s, --only-delimited    skriv ikke ut linjer som ikke inneholder skilletegn
          --output-delimiter=STRENG  bruk STRENG som ut-skilletegn
                                forvalgt er å bruke inn-skilletegnet

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
nb:   -t                       samme som -vT
      -T, --show-tabs          vis tabulatortegn som ^I
      -u                       (ignorert)
      -v, --show-nonprinting   bruk ^ og M-notasjon, unntatt for LFD og TAB

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
nb:   -t, --tabs=LISTE    bruk komma-separert LISTE med tab-posisjoner

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
nb:   -z, --zero-terminated     avslutt linjer med en 0-oktett, ikke linjeskift

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
nb:   [:graph:]       alle skrivbare tegn, unntatt blanke tegn
      [:lower:]       alle små bokstaver
      [:print:]       alle skrivbare tegn, inkludert blanke tegn
      [:punct:]       alle tegnsettingstegn
      [:space:]       alle horisontale og vertikale blanke tegn
      [:upper:]       alle store bokstaver
      [:xdigit:]      alle hexadesimale siffer
      [=TEGN=]        alle tegn som er like TEGN

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
nb:   \v              vertikal tabulator
      TEGN1-TEGN2     alle tegn fra TEGN1 til TEGN2, stigende
      [TEGN1-TEGN2]   samme som TEGN1-TEGN2, dersom begge sett bruker dette
      [TEGN*]         i SETT2, kopier av TEGN inntil samme lengde til SETT1
      [TEGN*ANT]      ANT kopier av TEGN, ANT er oktal, hvis det begynner med 0
      [:alnum:]       alle bokstaver og tall
      [:alpha:]       alle bokstaver
      [:blank:]       alle horisontale blanke tegn
      [:cntrl:]       alle kontrolltegn
      [:digit:]       alle siffer

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
nb:   d[STØRRELSE] desimal med fortegn, STØRRELSE bytes per tall
      f[STØRRELSE] flyttall, STØRRELSE bytes per tall
      o[STØRRELSE] oktal, STØRRELSE bytes per tall
      u[STØRRELSE] desimal uten fortegn, STØRRELSE bytes per tall
      x[STØRRELSE] hexadesimal, STØRRELSE bytes per tall

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
nb: % 1% av minne, b 1, K 1024 (forvalgt) og så videre for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    Dersom ingen FIL er oppgitt eller FIL er -, leses det fra standard inn.
    
    *** ADVARSEL ***
    Lokalet spesifisert av miljøet påvirker sorteringsrekkefølge.
    Sett LC_ALL=C for å få den tradisjonelle sorteringsrekkefølgen som
    bruker negative oktett-verdier.

en: %s exists but is not a directory
nb: %s eksisterer men er ikke en katalog

en: %s is too large
nb: %s er for stor

en: %s: %s is so large that it is not representable
nb: %s: %s er så stor at den ikke kan representeres

en: %s: %s:%s: disorder:
nb: %s: %s:%s: uorden:

en: %s: FAILED open or read
nb: %s: FEIL ved åpning eller lesing

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
nb: %s: kan ikke følge slutten av en fil av denne typen; gir opp denne

en: %s: equivalence class operand must be a single character
nb: %s: ekvivalensklasseoperanden må være et enkelt tegn

en: %s: file too long
nb: %s: fil for lang

en: %s: file truncated
nb: %s: fil trunkert

en: %s: input contains a loop:
nb: %s: inndata inneholder en løkke:

en: %s: input file is output file
nb: %s: innfil er utfil

en: %s: invalid PID
nb: %s: ugyldig prosess-id

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
nb: %s: ugyldig maksimum antall av uendrete resultat av kall til stat() mellom kall til open()

en: %s: invalid number
nb: %s: ugyldig nummer

en: %s: invalid number of bytes
nb: %s: ugyldig antall bytes

en: %s: invalid number of lines
nb: %s: ugyldig antall linjer

en: %s: invalid number of seconds
nb: %s: ugyldig antall sekunder

en: %s: invalid pattern
nb: %s: ugyldig mønster

en: %s: invalid regular expression: %s
nb: %s: ugyldig regulært uttrykk: %s

en: %s: line number must be greater than zero
nb: %s: linjenummeret må være større enn null

en: %s: line number out of range
nb: %s: linjenummer utenfor tillatte verdier

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
nb: %s: ingen riktig formatterte %s-sjekksumlinjer funnet

en: %s: read error
nb: %s: lesefeil

en: '
nb: »

en: FAILED
nb: FEIL

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
nb: Skriv CRC-sjekksum og oktett-antall for hver FIL.

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
nb: Sett LC_ALL='C' for å omgå problemet.

en: The strings compared were %s and %s.
nb: Strengene som ble sammenlignet var «%s» og «%s».

en: Unknown system error
nb: Ukjent systemfeil

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
nb: Bruk:  %s [FIL]...
    eller: %s [FLAGG]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nb: Bruk: %s [FLAGG] [FIL]
    Skriv en fullstendig sortert liste konsistent med den delvise sorteringen
    i FIL.  Hvis ingen FIL eller hvis FIL er -, leses fra standard inn.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
nb: Bruk: %s [FLAGG]... FIL MØNSTER...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
nb: Bruk: %s [FLAGG]... FIL1 FIL2

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
nb: Bruk: %s [FLAGG]... SETT1 [SETT2]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
nb: Bruk: %s [FLAGG]... [FIL]...

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nb: Bruk: %s [FLAGG]... [INN [UT]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nb: Bruk : %s [FLAGG]... [INN]... (uten -G)
    eller: %s -G [FLAGG]... [INN [UT]]

en: Valid arguments are:
nb: Gyldige argument er:

en: Written by %s.
nb: Skrevet av %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
nb: [=c=]-uttrykk kan ikke opptre i streng2 under oversetting

en: `
nb: «

en: ambiguous argument %s for %s
nb: flertydig argument %s for %s

en: both files cannot be standard input
nb: begge filene kan ikke være standard inn

en: cannot change permissions of %s
nb: kan ikke endre rettigheter til %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
nb: kan ikke konvertere U+%04X til lokalt tegnsett

en: cannot create directory %s
nb: kan ikke opprette katalog %s

en: cannot skip past end of combined input
nb: kan ikke hoppe til bak slutten av kombinert inndata

en: cannot split in more than one way
nb: kan ikke dele opp på mer enn én måte

en: character offset is zero
nb: tegn-posisjon er null

en: close failed
nb: feil ved lukking av fil

en: closing %s (fd=%d)
nb: lukker %s (fd=%d)

en: error in regular expression search
nb: feil i søk med regulært uttrykk

en: error reading %s
nb: feil ved lesing av %s

en: error writing %s
nb: feil ved skriving til %s

en: field number is zero
nb: felt-nummer er null

en: input disappeared
nb: input forsvant

en: invalid argument %s for %s
nb: ugyldig argument %s for %s

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
nb: ugyldig konvertingsspesifikator i suffiks: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
nb: ugyldig konverteringsspesifikator i suffiks: \%.3o

en: invalid group
nb: ugyldig gruppe

en: invalid number at field start
nb: ugyldig tall i feltstart

en: invalid number of bytes
nb: ugyldig antall bytes

en: invalid number of bytes to skip
nb: ugyldig antall oktetter å hoppe over

en: invalid number of fields to skip
nb: ugyldig antall felt å hoppe over

en: invalid number of lines
nb: ugyldig antall linjer

en: invalid user
nb: ugyldig bruker

en: memory exhausted
nb: virtuelt minne oppbrukt

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
nb: feilplassert [:upper:]- og/eller [:lower:]-konstruksjon

en: missing %% conversion specification in suffix
nb: manglende %%-konverteringsspesifikasjon i suffiks

en: missing conversion specifier in suffix
nb: manglende konverteringsspesifikator i suffiks

en: missing list of fields
nb: feltliste mangler

en: missing list of positions
nb: posisjonsliste mangler

en: no files remaining
nb: ingen filer igjen

en: no type may be specified when dumping strings
nb: ingen type kan spesifiseres ved dumping av strenger

en: number of bytes
nb: antall bytes

en: number of lines
nb: antall linjer

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
nb: kun ett [c*] gjentagelseskonstrukt kan opptre i streng2

en: only one type of list may be specified
nb: bare en liste-type kan spesifiseres

en: open failed
nb: åpning av fil feilet

en: page width too narrow
nb: sidebredde for smal

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
nb: å skrive alle dupliserte linjer *og* gjentagelsesantall er meningsløst

en: read error
nb: lesefeil

en: read failed
nb: feil ved lesing

en: separator cannot be empty
nb: separatoren kan ikke være tom

en: standard error
nb: standard feilkanal

en: standard input
nb: standard inn

en: standard input is closed
nb: standard inn er lukket

en: standard output
nb: standard ut

en: stat failed
nb: stat feilet

en: stray character in field spec
nb: ugyldig tegn i feltspesifikasjon

en: string comparison failed
nb: strengsammenligning feilet

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
nb: fjerning av linjer uten skilletegn er meningsløst dersom en ikke opererer
    	med felt

en: tab size cannot be 0
nb: tabulatorstørrelse kan ikke være 0

en: tab sizes must be ascending
nb: tabulatorstørrelser må være stigende

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
nb: flaggene --binary og --text er meningsløse ved verifisering av sjekksummer

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
nb: flagget --status har bare betydning ved sjekking av sjekksummer

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
nb: flagget --warn har bare betydning ved sjekking av sjekksummer

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
nb: [c*]-konstruktet kan bare opptre i streng2 ved oversetting

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
nb: gjentagelseskonstruktet [c*] kan ikke opptre i streng1

en: the delimiter must be a single character
nb: skilletegnet må være ett enkelt tegn

en: too many %% conversion specifications in suffix
nb: for mange %%-konverteringsspesifikasjoner i suffiks

en: total
nb: totalt

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
nb: advarsel: --pid=PID er ikke støttet på dette systemet

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
nb: advarsel: PID ignoreres; --pid=PID er bare nyttid når man følger

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
nb: advarsel: ugyldig bredde %lu; bruker %d istedet

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
nb: når sett1 ikke blir forkortet, kan ikke streng2 være tom

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
nb: når det oversettes med komlementerte tegnklasser
    må streng2 mappe alle tegn i domenet til én

en: write error
nb: feil ved skriving

en: write failed
nb: feil ved skriving

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
nb: du må spesifisere en liste av bytes, tegn eller felt
